Přeskočit na hlavní obsah

"Není misionářská činnost jen jakýmsi zastřeným nábožensko-kulturním imperialismem či kolonialismem?"  /Karel Skalický, katolický teolog/


Co si o tom myslíte?

Citát výše pochází z parádního počinu Deníku N nazvaného "Česká inteligence",  který vychází každý pátek tištěné verzi novin, nebo jej můžete najít pod tímto odkazem.

Vycházím-li z teze, že ‘moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného’, pak veškeré intervence, ekonomické, náboženské či kulturní jsou vlastně jen jinou formou imperialismu, přesně jak to zhodnotil Karel Skalický. Jsou vlastně jenom nástrojem, pomocí kterého se jedna skupina snaží (řekl bych, že vždy v naprostém neprávu) podmanit si jinou skupinu. Přijde mi dost nefér, že na tomto principu běží v podstatě celá historie lidstva. Má řečnická otázka na závěr: Je z toho nějaká cesta ven? A pokud ano, nejsme to právě my (tedy každý z nás), kdo je zodpovědný za to ji najít a ukázat ostatním? 

Těším se na vaše názory a mějte se moc pěkně.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Věčný mír, který Evropa chce, nelze vybudovat bez konce ruského impéria. Toho ale nedocílíme skrze memy, vyvěšování vlajek ani ničeho podobného. Je to náročný úkol, který bude trvat dlouho. Myslet si, že se Ukrajině pomůže v roce 2022 a bude po všem, byla další evropská chyba, musíme přemýšlet v horizontu desetiletí. Zánik říší trvá dlouho... /Volodymyr Jermolenko, filozof/
 Dnes jeden výborný rozhovor, co si o tom myslíte? Je (opět) z Deníku N a celý ho najdete zde . A přečíst si ho doporučuji, neboť je to velice zajímavý a pro mne osvěžující pohled na víru, ale zejména římskokatolickou církev. Níže jde samozřejmě jen o výňatek/tky, které by, doufám, mohly rozpoutat nějakou tu diskusi. Rozhovor vedla Renata Kalenská, dotazovanou byla režisérka Olga Dabrowská.